Trump i Davos: Europa oigenkännligt – och inte på ett bra sätt

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

© Foto: Daniel Torok/Public domain

Europas ledare har använt sig av en ”misslyckad modell” för hur man ska styra sina länder, sade USA:s president Donald Trump i Davos på onsdagen.

Det var under onsdagen som USA:s president Donald Trump talade på World Economic Forum.

Han pratade bland annat om hur mycket bättre USA och dess ekonomi enligt honom har blivit det senaste året sedan han blev president.

USA var ett dött land under Demokraterna, sade han, men nu är man det ”hetaste” i världen.

Enligt Trump kan andra länder lyckas lika bra genom att följa USA:s exempel.

– För vissa platser i Europa går inte att känna igen längre, sade han. Och inte på ett positivt sätt utan på ett mycket negativt sätt.

– Jag älskar Europa, och vill att Europa lyckas. Men det går inte i rätt riktning.

Europas politiker har valt en väldigt dum väg för Europa, med sådant som klimatbluffen och massiv invandring, påpekade Trump.

Vidare sade han att USA är ledande inom AI.

Han sågade även vindkraften.

– Ju mer vindkraft ett land har, ju mer pengar förlorar det landet och ju sämre går det för det landet, sade han.

Enligt Donald Trump måste Europa ta sig ur de fördärv man skapat. För han vill ha starka allierade, inte kraftigt försvagade.

– Vi vill ha ett starkt Europa.

Om Grönland påstod han att det bara är USA som kan säkra det. Och han vill se omedelbara förhandlingar för att USA ska kunna ta över det. Han vill alltså ha territoriet. Och det är inget konstigt, menade han, liknande har skett genom hela historien. Han tänker dock inte använda vapenmakt.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program