Tony Blair: Skrota den ”onödiga” klimatagendan

Tony Blair: Foto: State Department photo by Ralph Alswang/ Public Domain

Storbritannien borde inte lägga sina pengar på ”net zero”. Det säger landets tidigare premiärminister Tony Blair i en intervju med Times Radio.

Det är Storbritanniens förra premiärminister Tony Blair som nu går emot de så kallade klimatmålen. Man borde prioritera billig energi i stället.

– Jag tycker att skatterna är för höga för arbetande människor och vissa av de saker vi lägger pengar tycker jag vi måste ändra på. Jag identifierar särskilt den mycket stora summa pengar vi spenderar på nettonoll, vilket jag helt enkelt inte tycker är rätt prioritet för landet nu.

Han tycker man borde riva upp de ”gröna målen”.

– Ja, fortsätter han. Och jag ska berätta varför. Det är inte så att jag är emot förnybar energi, ren energi, och det är inte så att jag är klimatförnekare, utan det handlar om att komma överens med verkligheten.

Blair påpekar att Storbritannien bara står för under en procent av världens så kallade utsläpp. Att snabba på ”netto noll” är ”onödigt”, anser han.

– Vi kan inte lösa klimatförändringar. Jag förstår inte logiken bakom att lägga kostnader på våra egna verksamheter och konsumenter för att accelerera till nettonoll när resten av världen inte gör det.

Eller att stänga ner den egna olje- och gasindustrin när man ändå måste importera energi från olja och gas, förklarar han vidare.

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program