Det finns rätt starka starka liberala krafter i Sverigedemokraterna, och tyvärr sitter de på höga positioner inom partiet, säger Nick Alinia i Swebbtv.
Det är i en ny Lördagsintervju i Swebbtv som Mikael Willgert intervjuar journalisten Nick Alinia.
Vem bär den största skulden för samhällsutvecklingen i Sverige? Vilka styr?
Alinia tycker att medierna och politikerna egentligen sitter ihop.
– Jag tycker de hör ihop så pass mycket att man kan säga att de är som helhet, förklarar Nick Alinia i Swebbtv. Alltså, det vänsterliberala etablissemanget består ju av alla massmedier. Från höger till vänster är de överens om de viktiga frågorna, när det gäller det politiskt korrekta åsiktspaketet, eller det vänsterliberala åsiktspaketet. Alltså invandring, feminism, pride, mångkultur och allt det där. Det är de ju överens om.
De enda som skiljer sig, menar han, är delar av SD. Men SD som parti är på väg in i etablissemanget. Och i partiet finns starka liberala krafter.
– Sverigedemokraterna har ändå haft väldigt mycket mer rätt under väldigt lång tid. Nu börjar de tyvärr visa tendenser på att börja bli en del av etablissemanget, fortsätter Alinia. I alla fall att krafter i partiet vill att de ska bli det. Det finns ganska starka liberala krafter i Sverigedemokraterna som tyvärr sitter på ganska höga positioner, vilket är partiets största problem, skulle jag säga. Men i partiet finns det väldigt många med hjärtat på rätt ställe, och som faktiskt vill väl och gott. Och som säkert gör sitt bästa.

