Läkare: Sjukvården är ”sjuk” – behövs pardigmskifte

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Dagens sjukvård är ”sjuk” och det behövs ett paradigmskifte, hävdar läkaren Sven Román. Och det kommer ske, är han övertygad om.

Det är i ett klipp i sociala medier som Läkaruppropets ordförande, speicalistläkaren Sven Román, hävdar att den nuvarande sjukvården är ”sjuk”.

Allt som människan lärt sig under sin historia förkastades i och med modern sjukvård, och det håller inte längre, menar han.

– Vid förlossning har man i Sverige haft jordemödrar som vetat om att man ska tvätta händerna. Men sedan, när sjukvården utecklades, och kvinnor födde på sjukhus, så begrep inte läkarna detta, säger han. Och det ligger i samklang med vad som skedde omkring 1910 när Rockefeller Foundation grundades. Man slängde allt gammalt överbord. All den traditionella medicinen. Allt man hade lärt sig under över 100.000 år. I västerlandet, inte i österlandet, inte i Kina, inte i Indien. Och det är därför vi har den sjuka sjukvården vi har idag. Den är fullständigt åt skogen. Bort i tok, som Fröding skriver. Så vi måste ha ett pardigmskifte. En verklig hälso- och sjukvård med betoning på hälso. Och det kommer att ske, var så säker.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program