Det kommer kosta Sverige oerhört mycket mer att återanskaffa de vapen och det materiel man skickar till Ukraina. Därför är kostnaden mycket högre än den officiella siffran som presenteras, säger Gustav Kasselstrand, partiledare för Alternativ för Sverige, i ett klipp. Politikerna kommer alltså lägga enorma summor på försvaret, trots att det knappt kommer bli större än vad det var tidigare. Och det är också på grund av detta som Tidöregeringen nu säger att pengar för reformer är slut. Politikerna ”lurar” svenskarna, förklarar han. Man lägger alla dessa pengar på försvaret utan att det ens blir större.
Det är AFS-ledaren Gustav Kasselstrand som nu hävdar att kostnaden som Sverige betalar till Ukraina egentligen är mycket högre än de officiella 128 miljarder man hittills skickat.
Detta, förklarar partiledaren, beror på att större delen av summan är vapen och försvarsmateriel som doneras till Ukraina.
– Vad innebär det att skänka, säg 100 miljarder kronor, i vapen och materiel till Ukraina? Jo, det innebär ju att vi ska återanskaffa detta. För man skänker alltså bort fullt fungerande, högkvalitativt materiel till Ukraina – för att förlänga kriget. När vi återanskaffar det, kostar det 100 miljarder? Att återanskaffa stridsbåtarna, pansarvärnsvapen, stridsfordon, JAS Gripen och mycket annat? Nej, det kostar 300 miljarder att återanskaffa materiel som var värt 100 miljarder, beroende på att priserna har ökat.
– Energi har stigit i pris, råvaror har stigit i pris, komponenter har stigit i pris, fortsätter han. Det kostar helt enkelt förfärligt mycket mer nu än när vi köpte all den här materielen. Och det förklarar att vi kommer ösa hundratals miljarder varje år på det svenska försvaret, utan att det blir särskilt mycket större. Vi öser dessa pengar på försvaret, bara för att få tillbaka det försvar som vi hade innan vi skänkte bort det till Ukraina.
Politikerna ”lurar” alltså svenska folket, påpekar Kasselstrand. Man satsar så mycket på försvaret, men försvaret blir inte större – marginellt större kanske, trots att man ska lägga 20 procent av statsbudgeten på försvaret, säger han.
– Så där har ni huvudförklaringen till att pengarna är slut. Det är Ukrainapolitiken som spökar återigen, och det idiotiska medlemskapet i Nato.
💳 Vad är det med moderater och att alltid ösa våra pengar över andra länder och folk än Sverige och svenskarna?
‼️ För drygt 10 år sedan meddelade Fredrik Reinfeldt att invandringen skulle kosta så mycket att regeringen inte har råd med några andra reformer.
❌ Nu är det den… pic.twitter.com/OnJh1gGEFv
— Gustav Kasselstrand (AFS) 🇸🇪 (@gustavkassel) February 24, 2026

