Iran bombar sönder USA:s militärbaser i Mellanöstern. Samma sak kan hända med baserna i Sverige, som USA får tillgång till genom DCA-avtalet, om det blir krig här. Det konstaterar Mikael Willgert i en Omvärldsanalys i Swebbtv
Sverige har ingått ett bilateralt avtal med USA, det så kallade DCA-avalet, som bland annat ger USA rätt att använda 17 militärbaser i Sverige.
Men det var kanske inte så smart, konstaterar Mikael Willgert i ett nytt Swebbtv-program. Iran har ju bombat USA:s militärbaser i Mellanöstern, och om det blir krig här lär ju Ryssland göra samma sak med militärbaserna i Sverige.
– Det här med DCA-avtalet, nu när Iran angriper alla de amerikanska baserna. Då är det väl inte så smart att vi ska ha en massa amerikanska baser, säger Mikael Willgert i Swebbtv.
– Om vi verkligen hamnar i det här kriget mot Ryssland, som de pratar om, då är det ju de baserna som blir angripna.

