Hur ser det egentligen ut på råvarumarknaden? Silver har stigit mer än guld. Dock kan silver vara mer riskabelt än guld. Detta diskuteras i Swebbtv Värdepapper.
Det är i ett nytt avsnitt av Swebbtvs medlemsprogram Swebbtv värdepapper som deltagarna bland annat diskuterar guld och silver.
Sett ett år tillbaka har silver ökat med 170 procent, och guld 48 procent, enligt DI:s tabell. I år har silver ökat knappt 22 procent och guld knappt 9 procent.
– Jag tror att vi har tagit oss igenom konsolideringsperioden på silver, säger Micael Hamberg. Jag tror att det finns uppgångspotential på silversidan.
Guldet är lite långsammare. Men det tror man också kommer fortsätta öka, dock ”inte med samma raketfart som silver”, påpekar Hamberg.
Så silver kan låta som ett mer attraktivt alternativ.
– Det är mer risk i det också, men mer attraktivt, konstaterar Micael Hamberg.
– Guld kommer inte krascha ner eller göra någon särskilt stor eller oväntad nedgång, bedömer i sin tur Bo Hansson.
Och det finns ett samband mellan de olika råvarorna.
– Det har varit väldigt tydligt nu. När oljan har fallit har guldet stigit, och omvänt, säger Mikael Willgert i Swebbtv Värdepapper.

