Det är inte för varmt idag, och dagens koldioxidnivå är inte för hög. Inte alls. Egentligen är den för låg. Att människor släpper ut koldioxid är i realiteten ”räddningen av livet på jorden”, säger ekologen Patrick Moore i en intervju.
Det är i en intervju med CMG som Greenpeace-medgrundaren och ekologen Patrick Moore berättar vad man behöver veta för att förstå att den så kallade klimatkrisen ”är falsk”.
Bland annat säger han att vi lever i en av de kallaste perioderna på jorden.
– Det är inte för varmt. Det är en av de kallaste perioderna i jordens historia.
Han säger också att dagens koldioxidnivå är lägre än vad den varit under nästan hela planetens historia. På en ännu lägre nivå kan växter dö ut. Och dagens nivå, förklarar han, är inte i närheten av vad som är optimalt för växter.
– Den borde vara på 800 (ppm). 1200. Då börjar man få en mycket mer frodig växtlighet över hela världen, säger han.
Människors utsläpp av koldioxid hjälper växtligheten att frodas. Vi släpper ut koldioxid som tidigare funnits i atmosfären och i haven, förklarar han vidare.
– Om det inte fanns tillräckligt med koldioxid för växterna, skulle vi alla också dö. För växterna är ju botten av näringskedjan, påpekar Patrick Moore i intervjun. Hur kan folk vara oroliga för att vi släpper tillbaka koldioxid i luften och haven som var där från första början? Den kan inte ha kommit någon annanstans ifrån. Den kom inte från Mars. Den kom inte från stenar. Vi fyller på koldioxiden till en mycket bättre nivå än den gått ner till. Vi är egentligen räddningen av livet på jorden. Ingen annan art hade kunnat göra vad vi gjort.
My interview with Dr. Moore just over 1M views… https://t.co/scKbVqY87M
— Cristian M. G. 🇯🇵🇮🇹 (@martinigrimaldi) August 19, 2024

