EU-politiker: Globalismen har gjort oss fattigare

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Foto: Swebbtv arkiv

Idag är det megaföretagen och transnationella institutioner som styr. Men detta har bara gjort de rika rikare och vanliga människor fattigare. Maktelitens löfte om att globaliseringen skulle gynna alla, har inte infunnit sig. Det hävdar Europaparlamentarikern Peter Volgin i en debatt i EU-parlamentet.

Det är den bulgariska EU-parlamentarikern Peter Volgin som kritiserar utvecklingen i väst.

Enligt Volgin lovade makteliten att globaliseringen skulle göra alla rikare, men i praktiken är det bara de rika som blivit rikare.

Det har inte fått den nedsippringseffekt som utlovades, hävdar han.

– Ja, de rika blev ännu rikare, miljonärerna håller på att bli miljardärer, men vanliga människors båtar lyftes inte, utan många av dem sjunker.

Ojämlikheter och fattigdom har ökat när staten satt sig i baksätet till förmån för överstatliga institutioner och storföretag, menar han.

Staten borde därför bli aktiv igen, förklarar politikern, och skapa regler ”som hjälper arbetande människor att leva bättre”.

– Överstatliga institutioner kommer inte göra detta. De ser till megaföretagens intressen.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program