Är demokratin död – ersatt av ett folkfientligt, totalitärt elitstyre?

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Vi lever i en tid som inte främst är demokratisk, folklig, utan en tid med ”eliter” som strider mot folkens intressen. Det menar den amerikanska arméöversten och militäranalytikern Douglas Macgregor.

Det händer mycket i världen just nu. Militära krig, handelskrig. Och man skrämmer människor med ”kriser” – covid, klimathysteri med mera.

Bara Sverige lägger enorma 130 miljarder kronor på Ukrainakriget. Detta är ”en av de större budgetpåverkande åtgärderna under senare år”, enligt Finanspolitiska rådet.

Hela västvärlden spenderar gigantiska 4.500 miljarder på Ukraina.

Det är makthavarna som bestämmer detta.

Samtidigt fängslas politiska motståndare över Europa och förbjuds kandidera i val. Demokratin befaras nu vara ”död” i Frankrike.

– Fransmännen själva kan inte tro att det här händer, säger den tidigare SVT-journalisten Chris Forsne i Swebbtv angående domen mot Marine Le Pen.

Enligt Douglas Macgregor handlar det om en värld med ”eliter” – som sedan svikit folken.

”Över hela världen har eliten i stor skala svikit folkets intressen”, skriver han på X.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program