
Sverige behöver en riksdag med politiker ”som inte är helt styrda av internationella agendor”, säger riksdagsledamoten Elsa Widding, som snart lanserar ett nytt parti, i Swebbtv.
Vad är det egentligen som driver Sveriges politiker? Sveriges och svenskarnas bästa?
Inte riktigt.
Förra veckan avslöjade Elsa Widding i Swebbtv att hon kommer lansera ett nytt parti den 12 juni, ett parti för normala människor med sunt förnuft.
Partiet ska också fokusera på politiker som verkligen har kunskap.
Det ringer in en person till Swebbtv, gällande energisystemet, som påpekar att ”folk begriper inte att ju mer sån här konstig el som kommer till från solkraft och vindkraft, ju mer baskraft måste man ha för att kunna hålla uppe trycket i ledningarna”.
Som kärnkraft.
Men detta förstår många inte.
– En bra sak är då att vi får in fler personer i riksdagen som har sakkunskap som kan stå i talarstolen och ställa de ansvariga ministrarna ännu mer till svars, säger Elsa Widding.
Det räcker inte med en person, som idag.
– Vi behöver få in fler i riksdagen som inte är helt styrda av internationella agendor, påpekar Elsa Widding i Swebbtv.