
Det går utför för Sverige. Landet påminner allt mer om en östeuropeisk enpartistat där samtliga partier är i stort sett överens i de stora viktiga frågorna och där oppositionen bara får existera om den håller med, säger Elsa Widding i ett nytt filmklipp.
Det är i ett nytt Youtubeklipp som Elsa Widding, partiledare för Ambition för Sverige, reflekterar över hur svårt det är att starta ett parti i Sverige.
– När ett nytt politiskt parti försöker göra sin röst hörd, händer oftast ingenting. Ingen press dyker upp på lanseringar. Inga rubriker, inga debattartiklar. Ingen rapportering, säger hon.
Värden som demokrati och yttrandefrihet gäller i praktiken ”bara dem som redan sitter vid makten”, konstaterar hon.
Det är som att hela valsystemet är utformat för att tillgodose de etablerade partiernas fortlevnad och omöjliggöra en ny politisk kraft med annan inriktning för landet, enligt Widding.
– Det är beklagligt att nya partier stängs ute från media, inte minst med tanke på att de etablerade partierna är i stort sett är eniga i de större tunga frågorna så som till exempel Nato, stödet till Ukraina, WHO:s nya direktiv, klimatagendan eller när det gäller konsekvenserna av covid-19-injektionerna, som inget parti ens tycks följa upp, inte ens nu när data publicerats som visar att de här injektionerna kraftigt påverkar födelsetalen.
Det som makten inte gillar utmålas som ett hot mot den ”liberala demokratin”.
– Sverige börjar mer och mer likna något vi förknippar med gamla Östeuropa, där makten kontrollerar både debatt och media. En enpartistat där oppositionen bara får finnas om den håller med, säger Elsa Widding.
Widdings parti har nyligen bytt namn till Ambition Sverige.
Demokratin i fara – så stoppas nya partier i Sverige https://t.co/qDNXnr5XPk via @YouTube
— Elsa Widding (@ElsaWidding) July 28, 2025