Det kommer krävas ”rejäla grepp” för att få ordning på Sverige inför valet nästa år. Detta diskuteras i Swebbtvs senaste ekonomimagasin. Men frågan är om regeringen klarar det.
Nästa år är det val i Sverige.
Vad har egentligen den sittande Tidöregeringen uppnått? Och vilka kommer vinna valet?
Enligt SVT:s väljarbarometer för juni 2025 skulle vänstersidan vinna om det vore val idag. Skillnaden mellan blocken är hela 9,3 procent. Socialdemokraterna är överlägset störst parti med 34,7 procent. Liberalerna har bara 2,4 procent av rösterna, långt under riksdagsspärren. Även KD ligger under spärren på 3,7 procent.
Det krävs ”rejäla grepp” för att regeringen ska hinna få ordning på ekonomin, enligt Bo Hansson.
– Förra höstbudgeten blev ganska utspädd och relativt menlös, säger han i Swebbtvs ekonomimagasin. Vårbudgeten nu, lite infrastruktur men inte så mycket mer.
– Nu ställer vi ännu högre krav på den budget som kommer i september. Det är en så hög risk att de inte kommer leverera det som vi nu ställer krav på, i takt med att ekonomin har försvagats, i takt med att vi har de här strukturella problemen, detaljhandel, konsumtion, arbetslöshet – hela alltet. Vill man få någon kortsiktig effekt måste man göra rejäla grepp. Men jag tror inte de förmår komma överens eller förstår omfattningen av de behov som behöver göras.
– Det tror inte jag heller, säger ekonomen Micael Hamberg.