Vance: Europas politiker är rädda för den egna befolkningen

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

J.D. Vance. Foto: United States Congress/Public domain

Det blir inga starka allianser med europeiska länder så länge de stryper yttrandefriheten som de gör. Det säger nu USA:s vicepresident JD Vance.

Det var under en CPAC-konferens som USA:s vicepresident JD Vance igen pratade om Europa.

Vance stödjer idén med en MEGA-rörelsen – Make Europe Great Again.

Men han tycker inte dagens europeiska politikerklass delar amerikanska värderingar.

Trumpadministrationens samarbeten med europeiska länder kommer bero på om de tar sina samhällen i rätt riktning.

Enligt Vance kan man hamna i fängelse i Tyskland om man publicerar ett elakt inlägg på X. Han antyder att Europas politiker är så rädda för sina egna befolkningar att de tystar dem.

– Det finns tusenstals och åter tusentals amerikanska soldater i Tyskland idag. Tror ni att den amerikanska skattebetalaren kommer acceptera detta, om man kan kastas i föngelse för att man publicerar en elak tweet?, säger JD Vance.

– Vänskapen bygger på delade värderingar. Man har inte samma värderingar om man fängslar personer för att de vill stänga gränsen. Man har inte samma värderingar om man ogiltigförklarar val för att man inte gillar valresultatet, vilket hände i Rumänien. Man delar inte samma värderingar om man är så rädd för sitt eget folk att man tystar det.

– Så låt oss ha samma värderingar. Låt oss försvara demokratin. Låt oss ha yttrandefrihet – inte bara i USA utan i hela västvärlden. Det är vägen till starka allianser med Europa.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program