Orbán: ”Vi kommer inte skicka våra barn till slakthuset” i Ukraina

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Foto: Swebbtv arkiv

Hundratusentals människor deltog i ”konkurrerande demonstrationer” i Budapest förra veckan, däribland en fredsmarsch med Viktor Orbáns anhängare, uppger AP.

Förra veckan genomfördes en stor fredsmarsch i Ungern. Där talade bland andra landets premiärminister Viktor Orbán.

Och han riktade ny kritik mot ”eliten” i EU.

– Bryssel har beslutat att gå i krig, sade den ungerska ledaren bland annat.

– De krigspositiva länderna har redan format en krigsallians. De kallar det för koalitionen av de villiga. De är villiga att skicka andra att dö. De är till och med beredda att skicka mer vapen och pengar till Ukraina. De har förklarat Ryssland-Ukraina-kriget som sitt eget.

Om makteliten i Bryssel inte hade ”obstruerat” Donald Trumps fredsförsök, förklarade han vidare, hade kriget redan varit över.

”Idag skickar vi ett meddelande till världen. Ungern säger NEJ till krig! Vi kommer inte dö för Ukraina. Vi kommer inte att skicka våra barn till slakthuset på Bryssels kommando”, skriver Orbán vidare på X.

Läs också::
”Utrotning av sin egen befolkning” – ukrainsk soldat om kriget

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program