Läkaruppropet: Världen behöver ”helt ny” syn på hälsa och vård

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

I början av 1900-talet bestämdes det att bara ”artificiella läkemedel” skulle användas inom sjukvården. Men det håller inte längre, skriver Läkaruppropet på X.

Det är i ett inlägg i sociala medier som Läkaruppropet uppmanar till en ny hälsovård i världen.

Uppmaningen kommer alltså efter sådant som covid och ”vaccinen”.

”Kejsaren är naken”, enligt gruppen.

”Det är väldigt mycket på gång nu, både nationellt och globalt. Vi är helt enkelt en massrörelse av hundratals miljoner människor som insett att kejsaren är naken och som vill se en helt ny och holistisk hälso- och sjukvård”, skriver Läkaruppropet och fortsätter:

”Allt började redan 1913 med Rockefeller Foundation. Då bestämdes att enkom artificiella läkemedel skulle användas i sjukvården, och all traditionell medicin för att bevara hälsan och behandla sjukdom diskvalificerades.”

Men detta förhållningssätt duger alltså inte, anser man.

Enligt Läkaruppropet har etablissemanget ”all anledning att bäva” inför vad gruppen har planerat i denna fråga, närmare bestämt en kommande konferens som man vill ska ”utgöra startskottet för en ny och sund hälso- och sjukvård med ett holistiskt fokus”.

Läs också:
Bygger världens vaccindyrkan på en bluff?

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program