Vem har hört talas om Ukrainakriget sedan kriget i Iran började? Den frågan ställer Chris Forsne i ett nytt Swebbtv-program. Kan Irankriget rentav hotat stödet till och uppmärksamheten kring Ukraina?
Det är i en ny Omvärldsanalys i Swebbtv som Mikael WIllgert och Chris Forsne bland annat diskuterar Ukraina och Iran.
Kan Irankriget komma att påverka kriget i Ukraina?
– Vem har hört talas om kriget i Ukraina den senaste veckan, de senaste tio dagarna?, säger Chris Forsne i Swebbtv.
Det enda man hört är att Zelensky hotat Viktor Orbán med militären.
– Men det kan man ju se som en desperation hos Zelensky, fortsätter Forsne. Han har varit så bortskämd med stödet från EU och ett passivt stöd från USA den senaste tiden.
– Men med tanke på det hot som Irankonflikten utgör just nu, med oljeprishöjningar, mot Europas ekonomi, EU:s ekonomier och så vidare, så är det väl inte längre särskilt självklart att ens von der Leyen (EU-kommissionens ordförande) kommer vilja satsa så mycket på Ukraina. För de är väl rädda för hur kriget i Iran kommer påverka Europa.

