Politiker: Våra ledare vill ha ett ”stort krig”

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Storbritanniens ”falska ledare” försöker dra in folket i ett stort krig. Det hävdar den tidigare brittiska parlamentsledamoten Andrew Bridgen.

Det är i ett tal i sociala medier som den tidigare brittiska parlamentsledamoten Andrew Bridgen varnar för att makteliten försöker dra in folket i ett stort krig.

– Yttrandefrihet är den viktigaste friheten, för utan den finns det ingen frihet alls. Och för att ha yttrandefrihet, måste man ha tankefrihet, och för att ha tankefrihet måste man ha frihet av information. Så vi måste slå tillbaka mot all censur och alla begräsningar.

Idag styrs vi av ”falska ledare”, säger han vidare, som egentligen inte får med sig folket och som därför måste kontrollera det.

– De kan inte leda folket, eftersom folket inte kommer följa dem. Därför måste de försöka kontrollera folket. Vilka sorts ledare tror du vi har i vårt land just nu? Dessa falska ledare behöver få in oss i ett krig, ett stort krig, ett krig för att dölja lögnerna de har berättat för er, pengarna de har stulit från er och brotten de har begått mot er. Vi måste bekämpa försöken att dra in oss i ett krig, som skulle begrava de fattiga och göra de rika ännu rikare.

Samtidigt varnar han för införandet av digitalt ID.

– Och om vi antar kontrollåtgärderna med digitalt ID, om vi säger ja till digitalt ID, så är jag rädd att vi aldrig kommer kunna säga nej till staten någonsin igen.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program