
Sverige bidrar nu med 750 miljoner kronor för att ”täcka finansieringsgapet i den ukrainska statsbudgeten”, meddelar regeringen i ett pressmeddelande. USA drar sig ur, och Europa tar över.
På måndagsmorgonen meddelar Sveriges regering att man lägger ytterligare 750 miljoner kronor i ”extra budgetstöd till Ukraina”. Detta via EU:s så kallade Ukrainafacilitet.
”Stödet ska bidra till att täcka finansieringsgapet i den ukrainska statsbudgeten”, skriver regeringen i pressmeddelandet.
– Sverige fortsätter att öka stödet till Ukraina. Genom det nya avtalet blir Sverige första landet i EU som avser tillföra extra medel via Ukrainafaciliteten för att stärka Ukrainas statsbudget. Ekonomisk stabilitet är en förutsättning för att Ukraina ska kunna fortsätta betala ut löner och pensioner, och hålla i gång vård, skola och omsorg, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (K) i ett uttalande.
Enligt TV4 Nyheterna innebär detta att Sverige blir ”första EU-land att ge direkt budgetstöd till Ukraina”. Detta sker samtidigt som USA minskar sitt stöd. Europa tar över.
– Genom regeringens extra bidrag till Ukrainafaciliteten kan vi hjälpa till att upprätthålla den ukrainska ekonomin, som är avgörande i deras kamp mot Ryssland. Detta bidrag är viktigt och välriktat, säger Gudrun Brunegård, biståndspolitisk talesperson för Kristdemokraterna.
Vidare förklarar Tidöregeringen på sin hemsida att finansieringen av Ukrainas budget för 2026 ”kräver kraftfulla stödåtgärder”.
”Om Rysslands aggression fortsätter beräknas Ukraina behöva upp till 40 miljarder USD i externt stöd för att täcka finansieringsgapet”, fortsätter man.
Bara i år skickar Sverige 48,5 miljarder kronor till Ukraina, enligt TV4.