Rumänske valsegraren: Vi krossade globalisterna

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

En nationalistisk Trumpanhängare vann det rumänska presidentvalets första omgång.

Den rumänska nationalisten Calin Georgescu stoppades i det rumänska presidentvalet förra året. Men när valet gjordes om i söndags vann i stället en annan nationalist, George Simion.

Valet kommer avgöras i en andra valomgång senare i maj.

Simion är en anhängare av Donald Trump.

– Vi är helt i linje med Trumpadministrationen och ideologiskt med MAGA-rörelsen, säger George Simion i en intervju med SVT.

Simion förklarar också att han vill göra Calin Georgescu till landets premiärminister. Eftersom Georgescu representerar rumänernas vilja måste han föras till makten, säger Simion i SVT.

I en annan intervju med Bannons War Room säger Simion att han krossade globalisterna.

– Vi totalt krossade globalisterna här i Rumänien. Vi vann. Jag fick 40 procent av rösterna.

Enligt George Simion är globalisterna dock beredda att göra vad som helst för att stoppa honom och andra MAGA-personer från att vinna val i Europa.

– Men de europeiska folken vaknar, och vi vinner val överallt.

Varför är globalisterna så upprörda?

– De är rädda att förlora sina jobb. De kontrollerar alla åtgärder i varje EU-land, och det är tydligt att folken i de 27 medlemsländerna inte vill ha dem längre.

– De är rädda för att vi snart har en majoritet i EU-institutionerna och i EU-parlamentet.

Se hela intervjun HÄR.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program