Sveriges politiker ”beter sig som barnungar”

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Man måste ha diplomatiska kontakter med alla. Det konstaterar Lars Bern i Swebbtv Omvärldsanalys. Men det verkar Sveriges politiker inte ha med Ryssland. Man har i stället valt att bete sig som fega ”barnungar”. På den nivån är politikerna idag.

I Swebbtvs senaste lördagsintervju förklarade Rysslands ambassadör i Stockholm, Sergej Beljajev, att det inte finns några samtal mellan Sverige och Ryssland på politisk nivå, eftersom den svenska sidan inte vill ha det.

Diplomatin har upphört.

– Det hela är ju ett underbetyg utan like till Europas politiker, säger Lars Bern i Swebbtv. Man odlar ett hat mot världens största militärmakt, som till råga på ligger granne med oss och som delvis ligger i Europa. Och man slutar att över huvud taget prata med dem. Hur mycket man än hatar dem så måste man prata med dem. Man måste ha diplomatiska kontakter. Att man inte fattar det är ett enormt underbetyg.

– De är så svaga politiker. De är fega helt enkelt, fortsätter Bern. De vågar inte. De vågar inte ta en diskussion med de ryska politikerna – av rädsla för att de diplomatiskt ska trassla in sig.

Det är ”inte klokt” att man brutit all kontakt med Ryssland, tycker Bern.

– Våra svenska politiker och över huvud taget politikerna här uppe i Norden beter sig som barnungar, påpekar han vidare.

”Våra krakar till politiker” vågar inte säga att man bör prata med Ryssland. Så långt har det gått. Trots att det är ”jättefarligt” att klippa alla relationer, menar Lars Bern.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program