Wallenberg uppmanar till fortsatt ”Ukrainastöd”

Jacob Wallenberg. © Foto: VisbyStar (CC BY-SA 4.0)

Jacob Wallenberg uppmanar nu svenskt näringsliv att fortsätta stötta Ukraina, rapporterar Di. Engagemanget är ett måste, anser han.

Det är Dagens industri som rapporterar att Jacob Wallenberg ”uppmanar” näringslivet att ”fortsätta stötta Ukraina”.

– Vi har alla ett egenintresse av att engagera oss, säger han i samband med ett ”Ukrainaseminarium” på måndagen enligt Di.

Under mötet fick även han och Marcus Wallenberg ta emot det så kallade ”Svenskar i Världens Hederspris” för 2026.

”De får utmärkelsen för sina mångåriga insatser för att stärka Sveriges internationella relationer, konkurrenskraft och anseende i världen”, skriver Svenskar i Världen på sin hemsida.

– Jag är hedrad över att ta emot Svenskar i Världens hederspris tillsammans med Marcus, säger Jacob Wallenberg till SVIV.

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program