
Europas politiker har panik sedan de börjat inse att propagandan om att Ukraina vinner kriget mot Ryssland inte stämmer. Därför har retoriken mot Ryssland förvärrats. Europas politiker är de farligaste som finns just nu, menar statsvetaren Glenn Diesen.
Det är i en intervju med Neutrality Studies som den norske statsvetaren Glenn Diesen kommenterar Ukrainakriget.
Enligt Diesen har Europas politiker trott på sin egen propaganda om att Ukraina vinner kriget.
Men på sistone har något hänt.
– Man har fått panik eftersom man inser att de inte vinner och saker faller samman väldigt snabbt, säger han.
Ryssland slår nu ut all kritisk infrastruktur i Ukraina, enligt statsvetaren. Samtidigt kommer Europas politiker inte kunna finansiera Ukraina i all evighet.
– Detta är vad jag fått berättat för mig. Det råder panik i EU-parlamentet, och det är vanligen då man börjar skrika huruvida vi ska ansluta till kriget. Om detta är retorik eller genuint vet vi inte.
Men om man skriker detta tillräckligt mycket kan det till slut bli verklighet. Så situationen är extremt allvarlig, anser han.
– Glöm eskaleringskontroll. Jag tror inte ens de kan kontrollera narrativet längre. Europa ledare är just nu, enligt min åsikt, den farligaste sortens politiker på planeten.
#EU #Europe #Germany #France #UK
The European leaders are now, in my opinion, the most dangerous breed of politicians on this planet.
– Prof. #GlennDiesen https://t.co/WYD7h4aVko pic.twitter.com/0MZiVby4fB
— Rothbardianism (@Rothbardianism) September 26, 2026

