SD backar 3 procentenheter – ett positivt besked?

Jonas Nilsson. Swebbtvs valvaka.

Sverigedemokraterna gör inget bra val. I riksdagsvalet backar de med 3 procentenheter till 17,5 procent. Men är det ett positivt besked, eftersom partiets frågor nu blivit så pass ”mainstream”? Bland annat detta diskuterades i Swebbtvs valvaka.

Sverigedemokraterna ser ut att backa i riksdagsvalet med så mycket som 3 procentenheter. Det är första gången man backar i valet. Expressen kallar det för ”ett redigt fiasko”. Även i Skåne, som varit ett starkt SD-fäste, backar partiet i riksdagsvalet i samtliga 33 kommuner, enligt SVT.

– Jag tror man kan tänka om att Sverigedemokraterna backar för första gången att det egentligen är ett positivt besked, säger Jonas Nilsson i Swebbtvs valvaka. Många av Sverigedemokraternas talpunkter har nu blivit så pass mainstream att folk kanske återgår till de partier som de känner att de ligger närmare.

– Sen tycker jag att det är ett mer glädjande att Socialdemokraterna gör sitt sämsta val någonsin.

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program