Den svenska politiken behöver läggas om på flera områden, och bedrägerierna måste avslutas. Det säger Mikael Willgert i Swebbtv. Och det behöver vara klart innan 2030.
Det är i ett program i Swebbtv som Mikael Willgert går till angrepp mot de fem bedrägerier som dagens politiker bedriver. Det är invandringen, klimatet, feminismen, pandemin/hälsofrågan och Ukrainakriget.
Enligt Willgert leder till exempel det feministiska tänkandet till att vi hamnar efter.
– 90 procent av Sveriges uppfinningar görs av män. Om skolan producerar dåliga betyg för pojkar som gör att de blir sämre meriterade till utbildningar och anställningar och stängs ute, då kommer det att ha en förödande effekt på Sveriges tekniska utveckling.
Sverige behöver också billig energi. Han förordar bland annat storskalig uppbyggnad av kärnkraft.
– Stödet till Ukraina behöver ses över och utvärderas utifrån våra behov, fortsätter Mikael Willgert i Swebbtv. Och relationen till Ryssland bör återetableras så att vi har tillgång till olja och gas. Vi ska ha en vänskaplig relation till våra grannländer och till alla länder så länge det kommer an på oss. Även till de muslimska länderna.
– Klimatstollerierna måste stoppas. Flygplatser stängs. När jag skulle flyga från Ängelholms flygplats så visade det sig att den är stängd. Två veckor.
Sverige behöver också satsa stort på AI. För det är framtiden, oavsett vad man tycker om det.
– Stödet för de fem bedrägerierna är nånting som stat och offentlighet måste sluta med omgående, påpekar Mikael Willgert. Allt det här måste vara påbörjat före 2030 och helst avslutat.

