
Var Alternativ för Tysklands valseger i Sachsen-Anhalt blott ett uttryck för folkets missnöje eller handlar det om ett mer genuint paradigmskifte i Tyskland? Detta diskuteras i ett avsnitt av Swebbtv Spanarna.
Det är i ett nytt avsnitt av Swebbtv Spanarna som deltagarna bland annat diskuterar AFD:s historiska seger delstaten Sachsen-Anhalt. Man fördubblade sina röster till 43,8 procent, medan CDU mer än halverade sina röster till 17,2 procent.
I Tyskland har man haft vad man kallar för ”brandmuren”, alltså att man inte ska släppa fram partier som AFD. Den har nu fallit.
Men handlar det om missnöjesväljare?
– Jag skulle tro att det här är mer ett paradigmskifte, säger Roland Casselbrant i Swebbtv. Om det bara varit missnöjesröster skulle även de vänsterpopulistiska fått mer röster.
Katerina Janouch tror även tyskarna har triggats av hur AFD misshandlats i pressen och hur etablissemanget har försökt förbjuda partiet.
Även Boris Benulic anser det handla om ett paradigmskifte.
– Man försöker framställa det som missnöjesröster, förklarar Benulic i Swebbtv. Men AFD har ju gått fram både nationellt och i delstaten med ett väldigt gediget och genomtänkt program, både när det gäller ekonomin och utrikespolitik. Folk vet ju detta, de är inte dumma i huvudet. De röstar ju inte bara för att de vill ha någonting annat.

