Media i Sverige har inte alltid varit så vänster som den är idag. Förr i tiden var den borgerlig. Det konstaterar Pär Ström i Swebbtv.
Det är i ett program i Swebbtv som Pär Ström bland annat diskuterar medias roll i Sverige.
Han beskriver bland annat hur svenska medier för länge sedan var konservativ. Men sedan hände något.
– Utöver den bristfälliga demokratin har vi problemet att medier är dysfunktionella, säger Pär Ström i Swebbtv. I alla fall om man tycker att deras funktion är att på ett neutralt sätt informera människor om vad som händer.
– Jag tog upp public service i början och där är det oerhört illa ställt på så sätt att opinionsläget bland journalisterna är kraftigt förskjutet åt vänster och woke. Höger och konservatism står väldigt lågt i kurs på SVT och Sveriges Radio. Och det märks i deras rapportering, för de tvekar inte att låta sina egna prioriteringar skina igenom.
Och det gäller generellt för alla medier i Sverige, anser han.
– Allt börjar med att många ur den radikala 1968-vänstern – skäggiga leninister och maoister som rökte hasch och skrek slagord på gatan – sökte in på journalistutbildningen. Före det dominerades media tvärtom av borgerliga krafter.

