”Enpartistat” – Tucker ska starta nytt parti i USA

Tucker Carlson. © Foto: Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Tucker Carlson kommer gör allt han kan för att det bildas ett tredje parti i USA, säger han i Columbia Journalism Review. Det spelar nämligen ingen roll om man röstar på Demokraterna eller Republikanerna, de står ändå för samma krigspolitik.

Det är i en intervju med Columbia Journalism Review som Tucker Carlson säger han kommer hjälpa till att bygga ett tredje politiskt parti i USA.

Han har tidigare sagt att Trump förrått USA med sin krigspolitik.

Enligt Tucker är det krig och pengar som styr i USA idag, och det spelar ingen roll om det är Demokraterna eller Republikanerna som sitter vid makten.

– Det är inte demokrati, säger han i CJR. Det är en enpartistat som poserar som demokrati. Det behöver brytas, och det kommer komma ett tredje parti, och jag kommer göra allt jag kan för att se till att det blir av.

Vidare påpekar han att han är för ung för att låta ”skrupelfria människor” styra USA.

– Det är läxan för mig från de senaste två och en halv månaden: om du röstar på Donald Trump och ändå får regimskifteskrig – om Chuck Schumer starkt står bakom Trumps utrikespolitik, vilket han gör – då behöver vi alternativ.

Han hävdar dock att han själv inte vill ställa upp som politisk kandidat.

DU BIDRAR ENKLAST GENOM ATT KLICKA HÄR:

Donate

Donera till Swebbtv - tillsammans formar vi Sverige

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

  • - Håll dig uppdaterad med vad som händer hos Swebbtv
  • - Få inbjudningar till våra event, konferenser och live-sändningar
  • - Var först med att ta del av våra program